Please enable JS

Kriváň (2 494 m.n.m.) - Vysokohorský štít dostupný bez horského vodcu

16,5 km k Trom studničkám

Turistický výstup na Kriváň (2 494 m n. m.) je mimoriadne atraktívny a obľúbený. Kriváň je charakteristický impozantný vrch v západnej časti Vysokých Tatier. Ako symbolický vrch Slovanov a slobody Slovákov sa stal Kriváň významným motívom poézie štúrovského pokolenia a svoju pozíciu v básnickej a piesňovej tvorbe si zachoval až podnes. Od roku 1955 sú tradičné výstupy na Kriváň venované pamiatke SNP a jeho hrdinom v krivánskej oblasti.

Na Kriváň vedú 2 turistické trasy, jedna z nich zo Štrbského plesa. Od orientačnej tabule pri liečebnom dome Solisko sa vydáme po červenej značke miernym stúpaním k rázcestiu pod Furkotskou dolinou, ďalej pokračujeme po magistrále cez smrekový porast, na prvom rázcestí pokračujeme ešte po červenej, na druhom odbočíme po modrej doprava. Ešte predtým ako odbočíme na druhej odbočke si urobíme krátku zachádzku na Jámske pleso (1 448 m n. m.). Po modrej stúpame po Pavlovom chrbáte, do pásma kosodreviny. Strmým výstupom cez sutinový žľab sa dostaneme na rázcestie pod Kriváňom. Nasleduje strmý výstup cez Malý Kriváň do Daxnerovo sedla a potom strmým juhozápadným úbočím po skalách na vrchol Kriváňa.

Druhou možnosťou je turistická trasa, ktorá vedie z Troch Studničiek. Od Troch Studničiek nasleduje stúpanie po zalesnenom svahu Grúnika, potom serpentínami cez kosodrevinu popod chrbát Vyšnej Priehyby (1 982 m n. m.) do Krivánskeho žľabu. Nasleduje strmý výstup cez Malý Kriváň do Daxnerovo sedla a potom strmým juhozápadným úbočím po skalách na vrchol Kriváňa (2 494 m n. m.).

https://www.tatry.sk/tipy-na-vylety/turisticke-ciele/spristupnene-stity/

https://www.severovychod.sk/vylet/-1

Newsletter
Toggle menu